Agile ‘da farklı şeyler – Squad Health Check Model

Birçok şirket, agile takımlarının nasıl çalıştığını ölçme ve görselleştirme yollarını deneyerek tespitlerde bulunmaktadır.  Bu tespitler genellikle “olgunluk modelleri” olarak adlandırılırlar ve farklı seviyelerde bir çeşit ilerleme içerirler.

Bu tür modellerin amacı genellikle firmalardaki süreçlerinin iyileştirme çabalarına odaklanmaları gerektiğine dair bir fikir edinmek isteyen yöneticilerin veya koçların, sistematik sorunların tespiti ve ekiplerin daha fazla farkındalık kazanmalarına yardımcı olmak istemesidir.

Organizasyonda neyin iyileştirilmesi gerektiğini nasıl biliyorsunuz ve nasıl geliştirildiğini nasıl bileceksiniz?  Aslında bu tür modeleri uygulayarak organizasyonunuz için bazı tahminlerde bulunabilirsiniz.

Tamam, ama böyle modeller gerçekten işe yarıyor mu?

Değişebilir aslında bazen böyle bir model gerçekten yardmcı olabilir. Yinede dikkatli olmak gerekiyor. Bazı şirketlerde bu kötüye kullanılmaktadır nasıl mı ? Yöneticiler ekiplerini yargılamak için “olgunluk modelini” kullandıklarında çalışanlarında korkuya neden olan baskı yaratmaktadır. Bunun sonucunda takımlarda iyi görünmek adına yaşadıkları ve karşılaştıkları sorunların üstünü örtmeye çalışmaktadır. Bu hiçbir zaman istenen birşey değildir.

Olgunluk modeli kim içindir ?

Bunun için gerçekten iki paydaş var:

  1. Takımın kendisi. Farklı göstergeleri tartışırken,  takım neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığına dair kişisel farkındalık yaratıyor. Geniş soru seçimi takımın perspektifini genişletmeye yardımcı olur. Belki de kod kalitesi sorunlarının farkındalar, ancak müşteri değeri bakış açısı ya da ne kadar hızlı öğrendiklerini gerçekten düşünmemişlerdi. Aynı zamanda, yapamadıkları maddelerinin yanı sıra iyi şeyleri de gösteren dengeli bir bakış açısı sunar.
  2. Takımı destekleyen insanlar. Takımın dışında (ya da kısmen dışında) çalışan koçlar ve yöneticiler, neyin işe yarayıp yaramadığının bir özetini alabilirler. Aynı zamanda birden fazla takımdaki kalıpları da görebilirler. Çok fazla ekibiniz varsa ve her şey hakkında herkesle konuşamıyorsanız, bunun gibi görsel bir özet zamanınızı nasıl harcayacağınızı ve kiminle ne hakkında konuşacağınızı anlamanıza yardımcı olur.

Bir problemi çözmedeki ilk adım, bunun farkında olmaktır. Ve bu tür görselleştirme, herkesin sorunu görmezden gelmesini zorlaştırmaktadır.

Bu nasıl yapılmaktadır ?

Temel olarak üç şey yapılır.

  1. Takım üyeleri farklı perspektiflerden hazırlanan kartları (kalite, eğlence, değer vb) bir panoya ekleyip sonrasında bu kartlar üzerinde yazılanları okuyarak yeşil / sarı / kırmızı olacak şekilde takımca oylama yapılır. Ayrıca mevcut trend içinde bir kolonda değerlendirme yapılır.
  2. Sonucun grafiksel bir özeti oluşturulur.
  3. Takımların gelişmesine yardımcı olmak için veriler genellikle retrolarda alınacak aksiyonlar için kullanılır.

Renklerin açıklamaları ;

  • Yeşil , mutlaka her şeyin mükemmel olduğu anlamına gelmez. Bu sadece takımın bundan memnun olduğu ve şu anda iyileştirme için önemli bir ihtiyaç görmediği anlamına geliyor.
  • Sarı , ele alınması gereken önemli sorunların olduğu anlamına gelir, ancak bu bir felaket değildir.
  • Kırmızı , bunun gerçekten kötü olduğu ve iyileştirilmesi gereken alanların olduğu anlamına geliyor.

Bu modelde kullanılan kart örnekleri ve tabloda yer alan açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz.  Çalıştığınız kurumun dinamiklerine göre kartları arttırıp azaltabilirsiniz.

Alan  Yeşil Kırmızı
Üretime Çıkma Kolaylığı Üretime çıkmak basit, güvenli, acısız ve çoğunlukla otomatiktir. Üretime çıkmak riskli, acı verici, çok fazla emek gerekiyor ve sonsuza kadar sürer.
Süreçler Çalışma şeklimiz bize mükemmel bir şekilde uyar Çalışma şeklimiz berbat
Teknoloji kalitesi (Kod Kalitesi) Kodumuzun kalitesiyle gurur duyuyoruz! Temiz, okunması kolay ve harika test kapsamı var. Kodumuz çöp ve teknik borç kontrolden çıkıyor
İş değeri Harika şeyler teslim ediyoruz!Bununla gurur duyuyoruz ve paydaşlarımız gerçekten çok mutlular. Kalitesiz teslimat yapıyoruz. Bunu teslim etmekten utanıyoruz.Paydaşlarımız bizden memnun değil.
Hız İşleri çok çabuk hallederiz. Beklemek yok, gecikme yok. Asla bir şeyle işimiz bitmedi gibi gözüküyoruz. Takılıp kalmaya devam ediyoruz. Hikayeler bağımlılıklara takılmaya devam ediyor
Misyon Neden burada olduğumuzu tam olarak biliyoruz ve bu konuda gerçekten heyecanlıyız. Neden burada olduğumuz hakkında hiçbir fikrimiz yok, üst düzey bir görüntü veya odaklanma yok. Sözde misyonumuz tamamen belirsiz ve sönük.
Eğlence İşe gitmeyi seviyoruz ve birlikte çalışmaktan çok eğleniyoruz Sıkıcı
Öğrenme Sürekli ilginç şeyler öğreniyoruz! Hiçbir şey öğrenmek için zamanımız olmaz
Destek İstediğimizde her zaman büyük destek ve yardım alıyoruz! Sıkışmaya devam ediyoruz çünkü istediğimiz destek ve yardımı alamıyoruz.
Piyonlar veya oyuncular Kaderimizin kontrolü bizde! Ne inşa edeceğimize ve nasıl inşa edeceğimize karar veriyoruz. Biz sadece satranç oyunundaki piyonlarız, ne yaptığımız ya da nasıl yaptığımız üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

 

Bir Yorum Yazın