Retrospektif (Retrospective) Üzerine

Retrospektif (Retrospective) toplantılarına her zaman ihtiyaç var mı? sorusunun cevabı olarak tabiki “Evet” diyebilirim. Bu toplantı sürekli iyileştirme kültürünü tetikleyerek Scrum altyapısı içindeki en önemli aktivitedir. Sprint Retrospektif (Retrospective) toplantısı Scrum takımının iş yapış şeklini değerlendirerek yeni deneyler yapması ve öğrenerek gelişmesi için çok önemli bir etkinliktir. Belirli aralıklarla durup takımca gidişatı değerlendirmek ve yeni aksiyonlara karar vermek dahi iyisini nasıl yaparımı konuşmak paha biçilemez bir yatırımdır.

Sprintlerinde yeni bir şeyler denemeyen ve öğrenmeyen takımlar tüm planladığı işleri teslim edebilen bir takım dahi olsa başarılı sayılabilir mi? Scrum ‘un kalbinde değişim ve sürekli gelişim vardır diyerek bu sorunun cevabını size bırakmış olayım.

Retrospektif (Retrospective) toplantısında takımın iyileşme ve gelişimine yönelik bir alan bulunamadıysa takımın gelişim ve iyileştirme alanlarının olmadığı değil, bu alanların bulunmasına yönelik Retrospektif (Retrospective) toplantısının yapılmadığını işaret eder. Bu yüzden bu toplantıların nasıl ele alınacağı çok önemli hale gelmektedir. Ayrıca belirtmek isterim ki Sprint Retrospektif toplantılarına özellikle Scrum Master’ın iyi hazırlanmış olması gerekir. İyi hazırlanılmış bir toplantı takımın stresini azaltır ve katılımı teşvik eder. Sprint Retrospektif (Retrospective) toplantısına iyi hazırlanmayan bir Scrum Master varsa, takımdaki kişilerin bir sonraki etkinliğe katılımlarını azaltabileceği gibi etkinliğin gelecekteki durumu ve katkısı sorgulanmaya başlanacaktır.

Biraz önce yukarıda toplantıya iyi hazırlanmış Scrum Master’dan bahsettik fakat ne kadar hazırlık yapılırsa yapılsın yine de toplantı sırasında yolunda gitmeyen bir şeyler olabilir. Retrospektif toplantısında sıkça görülen sorunlardan birisi toplantı sırasında konuşulan konular ile ilgili kararların çıkmamasıdır. Tartışmalar sürer gider ve bir bakmışsınız sürenin sonuna gelinmiş. Bu tabi ki istemediğimiz bir durumdur. Retrospektif (Retrospective) etkinliğinde zaman yönetimi oldukça önemlidir.  Önceden hazırlanmış net bir zaman planı ile uyumlu şekilde yürütmek, Retrospektif’in sonuçsuz kalma olasılığını düşürecektir.

Agile pratiklerini kullanmaya yeni başlayan takımlarda iyileşme ilk başlarda daha belirgindir. Sonrasında zaman geçtikçe agile pratikler iyice oturduktan sonra ilk zamanlardaki gibi iyileşme adımlarını tespit etmek güçleşir. Bu nokta ise Scrum Master’ın farklı teknikler deneyerek daha derinlere inmesi gerekir. Bu durumda Scrum Master önce kendi bilgi seviyesini yükseltmeli, öğrenmeli ve takımına da öğretmeye başlamalıdır.

Dilerseniz küçük bir öneri ile yazımızı sonlandıralım. Siz siz olun asla Retrospektif (Retrospective) toplantısını yapmayı es geçmeyin.

Bir Yorum Yazın