Scrum ve Kanban’da Döngüler ve Arasındaki Benzerlikler

Scrum’ın temelinde süresi sabit döngüler bulunmaktadır.  Buradaki genel mantık döngü uzunluklarını ve sürelerini aynı tutarak bir ritim yakalanmasını sağlamaktır. Yani bir Scrum döngüsü için süresi sınırlı, planlama, süreç geliştirme ve teslim süreçlerini içermektedir.

Döngünün başında takım belirli sayıda iş maddesini backlog’tan alır.  Bu maddelerin önceliklendirilmesinin sorumluluğu Ürün Sahibi’ndedir. Takım bir sprintte ne kadar maddeyi bitirebileceğine karar verirse o kadar maddeyi backloguna çeker. Döngü boyunca takım geliştirmeyi taahhüt ettiği maddeleri tamamlamaya odaklı çalışır. Döngünün sonunda ise çalışan ürün parçacığı ilgili paydaşlara gösterilir, ideal durumda bu ürün parçacığı üretim ortamına alınabilir olmalıdır. Daha sonra takım süreçlerini geliştirmek için retrospektif yapar.

Kanban’da süresi sınırlı döngüler olmak zorunlu değildir. Planlamada teslimi ne zaman yapmanız gerektiğine kendiniz karar verebilirsiniz. Bu aktiviteleri tekrar eden bir şekilde yapmayı da seçebilirsiniz. Kanban bu konuda tamamen sizi özgür bırakmaktadır.  Bir ürün parçacığı tamamlandığında hemen teslim edebilirsiniz.

Scrum ve Kanban, her ikisi de deneyseldir. Bu nedenle deneyler yapmanız ve ortamınıza göre sürecinizi yeniden dizayn etmeniz gerekmektedir.  Scrum veya Kanban deney yapma zorunluluğunu beraberinde getirir bilindiği üzere deneysellik bu işin temelinde vardır.

Ne Scrum ne de Kanban bu konuda bütün cevaplara sahiptir, size sürecinizi belirleyebilmeniz için sadece temel sınırları verirler.

Kanban ve Scrum arasındaki benzerliklerden biraz bahsetmiş olalım.

İkisininde temelinde çeviklik yatar.

İşler her ikisinde de çekme planlaması kullanılarak planlanır.

İkisinde geliştirilen işler sınırlanır . Kanban WIP’i kullanır ve kanban boardda işlere limit koyar,Scrum ise bir sprintte iş miktarı ile sınırlar.

Her ikisinde şeffaflık ve deneysellik sürecin temelinde bulunur.

İkisindede sık sık  yazılımın teslimatı yapılır.

Her ikisi de takım kendi kendini yönetir.

Her ikisinde büyük işler mümkün olduğunca küçük parçalara ayrılır.

Her ikisindede metrikler ile sürekli olarak teslimatlar optimize edilmektedir.

Kanban ve Scrum baktığınızda güçlü ve etkili araçlardır. Kanban ve Scrum’u her ikisinden de maksimum fayda için birleştirebilir ve birlikte kullanabilirsiniz. Bu süreçte sadece sonsuz deney ve öğrenmenin olduğunu unutmamak gerekir. Denemekten ve başarısız olmaktan asla ve asla korkmayın çünkü başarısız olmuyorum diyenler bilin ki denemiyorlardır.

Bir Yorum Yazın